Realizacja międzynarodowego projektu szkoleniowego dla służb policyjnych w ramach programu Erasmus+

Odnotowano kolejne globalne szkolenia dotyczące metodyki interwencji i udzielania pierwszej pomocy. W tych zajęciach uczestniczyli przedstawiciele Szkoły Policji w Słupsku, a także funkcjonariusze z Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Litwy. Spotkanie odbyło się w centrum edukacyjnym w Mostarze, Agencji do spraw Edukacji i Szkolenia Zawodowego. Inicjatywa ma na celu promowanie współpracy między jednostkami szkoleniowymi różnych służb policyjnych i jest realizowane jako część europejskiego Programu Erasmus+.

Wspomniany projekt współpracy pomiędzy policją na wielu szczeblach został uruchomiony we wrześniu poprzedniego roku. Akademia Policji w Zagrzebiu jest gospodarzem inicjatywy, a uczestnikami są Szkoła Policji z Litwy, Agencja ds. Edukacji i Szkolenia Zawodowego z Bośni i Hercegowiny oraz Szkoła Policji w Słupsku – jak podaje Piotr Kozłowski, rzecznik prasowy słupskiej Szkoły Policji. Nazwa całego cyklu szkoleń to „Wspólny program nauczania dla służb ratowniczych w zakresie użycia siły i procedur taktycznych pierwszej pomocy” – znany też jako „FIRST-TAC”.

Pierwsze z planowanych szkoleń odbyło się w Akademii Policji w chorwackim Zagrzebiu. Uczestniczyli w nim funkcjonariusze, którzy zazwyczaj prowadzą lekcje na różnych kursach doskonalących oraz szkoleniach dla nowo przyjętych policjantów, mówi rzecznik. Zauważa on również, że uczestnictwo trenerów policyjnych gwarantuje, że zdobyte umiejętności i doświadczenia będą przekazywane dalej nowym uczestnikom szkoleń w ramach programu, prowadzonych w różnych ośrodkach szkoleniowych krajów biorących udział w projekcie.