Gdańsk stanie się centrum kształcenia polskich sędziów i prokuratorów – List intencyjny został już podpisany

Do tej pory, jeżeli przyszli sędziowie czy prokuratorzy zechcieli zdobyć profesjonalne wykształcenie w swojej dziedzinie, musieli udać się do jednego z dwóch miast w Polsce – albo do Krakowa, albo do Lublina. To tamtejsze instytucje miały monopol na szkolenie tak wyspecjalizowanej kadry. Jednak od przyszłego roku sytuacja ta może ulec zmianie. Planuje się bowiem utworzenie filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury na terenie Uniwersytetu Gdańskiego.

Szósty dzień września okazał się przełomowym w tej sprawie, gdyż to właśnie wtedy, w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego, podpisano list intencyjny. Warto dodać, że nie była to jedyna istotna kwestia poruszana podczas tego wydarzenia. Podpisano również porozumienie pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości a gdańskim samorządem dotyczące promocji instytucji ławnika.

Trudno przecenić znaczenie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury dla polskiego systemu prawnego. Jest to jedyna centralna instytucja odpowiedzialna za szkolenie wstępne i ustawiczne kadr sądów powszechnych i prokuratury w Polsce, utworzona w 2009 r. Do jej głównych zadań należy prowadzenie aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej, a także aplikacji uzupełniającej sędziowskiej i uzupełniającej prokuratorskiej. Celem tych programów jest przygotowanie aplikantów do pracy na stanowiskach sędziego, asesora sądowego, prokuratora oraz asesora prokuratury.

Otwarcie północnej filii KSSiP w Gdańsku było planowane już od dawna. Teraz wygląda na to, że te plany będą realizowane. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowa placówka powstanie w przyszłym roku w budynku Uniwersytetu Gdańskiego, przy ul. Kładki 24. Będzie to trzecia tego typu jednostka w kraju oraz pierwsza w Polsce północnej.