Tradycje pierwszokomunijne zmieniły się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Impreza z okazji przystąpienia dziecka do pierwszej komunii coraz częściej budzi obawy zarówno rodziców, jak i gości. Problemem są duże koszty organizacji imprezy. Wydatki zaczynają się już w kościele, a kończą na przyjęciu, którego popularnymi elementami są dodatkowe atrakcje i drogie prezenty.
Trendy komunijne na rok 2023
Pierwsza komunia to religijne wydarzenie, ale w ostatnich latach straciło ono swój duchowy charakter. Głowy rodziców są zaprzątnięte wydatkami i szukaniem sposobów na zorganizowanie przyjęcia, które nikogo nie rozczaruje. Coraz częściej można spotkać imprezy komunijne z animatorami, czy dmuchanymi zamkami, by dzieci miały rozrywkę. Przyjęcia w domu są mniej popularne. Duże oczekiwania dotyczą także gości, którzy niejednokrotnie są proszeni o kosztowne prezenty w postaci laptopów czy quadów.
Jeśli chodzi o koszt pierwszej komunii, to dzieli się on na wydatki w kościele (strój komunijny, kwiaty, upominki dla księży, przystrojenie kościoła, fotograf) i wydatki na przyjęcie. W sumie najtańsza komunia z przyjęciem i tak będzie kosztować kilka tysięcy złotych. Talerzyk w restauracjach na Pomorzu kosztuje średnio 200 zł za osobę.