Studia to kilkuletnia inwestycja procentująca w przyszłości. Co zrobić, aby nie zmarnować tych lat i nie dołączyć do grona wykształconych bezrobotnych lub absolwentów pracujących na kasie? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jakie zawody są na topie i jakie wykształcenie jest pożądane na Pomorzu.
Czy przyszłość wiążesz z Pomorzem?
Szukając pracy na Pomorzu możesz skupić się na lokalnym przemyśle lub usługach, ale geograficznie rejon zachęca do rozważenia również innych opcji zatrudnienia: pracy za granicą u zachodnich sąsiadów i pracę zdalną na terenie Polski lub Europy. Wybór kierunku studiów nie musi zatem nawiązywać do dominujących w okolicach Bałtyku gałęzi przemysłu, tj. rybołówstwo, przemysł stoczniowy, zakłady chemiczne, przetwórstwo żywności, gastronomia czy hotelarstwo.
Praca na Pomorzu
Choć trudno przewidzieć dokładnie, jak będzie zmieniał się rynek pracy w przeciągu najbliższych kilkunastu lat, można wyszczególnić kilka kierunków, po których, według dostępnych badań, ryzyko bezrobocia wynosi 0%. Są to m.in.:
- automatyka i robotyka
- pielęgniarstwo
- informatyka
- protetyka słuchu
- zarządzanie
- elektronika i telekomunikacja.
Jak widać, kierunki te są różnorodne i pozwalają na wykorzystanie zarówno umiejętności miękkich, jak i zdolności technicznych i analitycznych. Część z wymienionych specjalizacji wymaga jednak ukończenia stosunkowo trudnych kierunków, a wszystkie wiążą się z ukończeniem studiów II stopnia.
Praca za granicą w bliskiej okolicy Pomorza
Bliskość granicy z Niemcami pozwala na podjęcie pracy po studiach za zachodnią granicą. Zazwyczaj warunkiem jest znajomość języka niemieckiego lub angielskiego, więc wybierając ten kierunek wraz z nauką zawodu warto zaplanować opanowanie któregoś z języków obcych. W Niemczech stale poszukiwani są:
- specjaliści IT,
- inżynierowie nauk przyrodniczych,
- a także lekarze i personel medyczny.
Każdy z tych zawodów może zapewnić zatrudnienie również na Pomorzu.
Kierunki studiów dostępne na Pomorzu
Czy na Pomorzu znajdziesz uczelnię, która zapewni ci przyszłość? Z pewnością! Do najpopularniejszych ośrodków edukacyjnych należy Trójmiasto, które szkoli nie tylko rodzimych mieszkańców, ale również oferuje studia dla osób z zagranicy. Do znanych Akademii należy Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Gdańsku, Uniwersytet Morski w Gdyni i renomowana Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku. Kierunki te niezmiennie budzą duże zainteresowanie i przyczyniają się do rozwijania praktycznych umiejętności w przyszłościowych zawodach.
Co studiować w Sopocie?
W zdobyciu dobrego zawodu w Sopocie może pomóc Akademia Nauk Stosowanych, oferująca studia z architektury, wzornictwa, zarządzania i inżynierii produkcji, a także finansów i rachunkowości.
Co studiować w Gdańsku?
Poza wspomnianej Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa i Akademii Technik Komputerowych, warto zwrócić uwagę na Akademię Nauk Stosowanych w Gdańsku i dostępne w niej wydziały filologii oraz zarządzania, należące do kierunków o wyjątkowo wysokim prawdopodobieństwie znalezienia zatrudnienia.
Znajdź pracę na Pomorzu po studiach!
Przeglądając oferty pracy na Pomorzu wyraźnie widząc, że poszukiwani są zarówno pracownicy do instytucji państwowych (służby mundurowe, pomoc społeczna itp.) jak i specjaliści do pracy w hotelach, gastronomii, na okrętach oraz w przedsiębiorstwach energetycznych. Przed wyborem kierunku studiów sprawdź oferty pracy w Twojej okolicy. Pomoże to wybrać Ci najlepszą dostępną opcję i zwiększy szansę na sukces w życiu zawodowym.