10 rzeczy, które możesz zrobić, by zaoszczędzić i być eko

Ekologia jest kosztowna, myślisz sobie, spoglądając na kolejny plakat, na którym wyraźnie zaznaczono, o ile podrożeje prąd z powodu zielonych ruchów w Unii. Zresztą, nie inaczej myślisz, gdy patrzysz na ceny eko warzyw czy eko nabiału, czy po prostu ceny jajek od szczęśliwych kur. Tak, ekologia na pewno jest kosztowna i to niepotrzebny, drogi snobizm i zbędna moda. Czy na pewno? Poznaj 10 ekologicznych zachowań, które idealnie wspomagają twój budżet.


1. Spacer, zamiast auta


Paliwo jest drogie i to mimo tarcz i osłon, czy jak tam sobie chcą nazywać rządzący. A przecież dla twojego zdrowia nie ma nic lepszego niż spacer, którym równie skutecznie dotrzesz do pracy. Z nadejściem wiosny, samochód zamień na rower, sporo zaoszczędzisz nie tylko sobie, ale i środowisku. Jeśli faktycznie odległości nie pozwalają ci na docieranie do pracy inaczej niż autem, zacznij od dogadania się z kolegami i poruszajcie się jednym autem, którego w dodatku nauczcie się używać zgodnie z zasadami ecodrivingu.


2. Odpuść kupowanie plastiku


Mamy świetną wodę w kranach i naprawdę uwierzmy w to, bo nie pomoże przetwarzanie plastikowych butelek na odzież, jeśli naprawdę nadal będziemy ich tyle zużywać. Woda butelkowa jest droga, a w niczym nie różni się od tej, którą wlejemy z kranu. Jeśli nie lubisz niegazowanej wody, zainwestuj w syfon wielokrotnego użytku.


3. Nie marnuj jedzenia


Nie zawsze zwracamy uwagę na to, ile jedzenia wyrzucamy do kosza. A przecież wymyślono pojemniki do próżniowego przechowywania, woreczki strunowe i zamrażarki. Zwracajmy uwagę na terminy przydatności do spożycia, a jeśli sami nie jesteśmy w stanie wszystkiego zjeść, nauczmy się dzielenia żywnością. Praktycznie w każdym mieście są jadłodzielnie, a jeśli ich nie ma, zawsze można przygotować poczęstunek dla kolegów z pracy czy dzieci w przedszkolu.


4. Raz w roku zrealizuj ekologiczna inwestycje


Energia jest droga i będzie jeszcze droższa, dlatego przynajmniej raz w roku postaraj się zrealizować ekoinwestycje: fotowoltaika, pompa ciepła, wymiana okien, czy chociaż uszczelnienie drzwi. To dobrze wydane pieniądze.


5. Pamiętaj, światło i woda


Lubimy, gdy nasz dom jest pięknie oświetlony. Tylko po co? Dla sąsiadów? My jesteśmy w środku, a więc światło na zewnątrz nie jest nam potrzebne. Zbyt często też zapominamy o gaszeniu światła w tych pomieszczeniach, w których nie przebywamy i zakręcaniu wody, gdy myjemy zęby. Oszczędź sobie i planecie i skorzystaj z prysznica, zamiast z wanny.


6. Naucz się obsługi urządzeń


Pralka, lodówka, zmywarka to takie proste urządzenia, myślimy sobie i nawet nie czytamy instrukcji ich obsługi. Producenci dwoją się i troją, aby zużycie wody i energii było jak najmniejsze, a my nawet nie fatygujemy się, aby przeczytać instrukcje.


7. Przerabiaj i naprawiaj


Kupuj rzeczy dobrej jakości, bo taki zakup daje ci szansę na naprawę albo przeróbkę. Nie zapominaj, że chytry traci dwa razy, bo gdy stawiasz na byle jaką jakość, dostajesz byle co, które szybko wpada do śmieci.


8. Ogranicz jedzenie mięsa


Nie każdy jest w stanie zrezygnować z jedzenia mięsa, które niby nie jest bardzo drogie, ale też i nie jest tanie. Jednak w tym przypadku ekonomia nie jest tak ważna jak nasze zdrowie, a przede wszystkim środowisko. Wyprodukowanie kilograma wołowiny wydziela tyle samo dwutlenku węgla, co przejechanie 30 km samochodem.


9. Zabieraj swoją torbę na zakupy


To aż nudne, bo ile razy można mówić o tak prostej rzeczy. Każda reklamówka nie tylko zasila śmietnik, ale też kosztuje. Niby to grosz, ale jeśli wydawane są codziennie zbierają się na sporą sumę.


10. Wspieraj tych, którzy działają eko


To proste i tak musisz kupować odzież czy urządzenia, korzystać z usług czy subskrypcji. Wybieraj tych, którzy stawiają na ekologiczne rozwiązania i pokazuj swoim konsumenckim wyborem, że popierasz tych, którzy dbają o środowisko.